Воєнний стан: по кому вдарив Порошенко і що буде на Донбасі

У середу, 28 листопада (за іншими даними – вже з 26 листопада), вперше в історії України у десяти областях на тридцять днів буде введено воєнний стан. Анатолій Октисюк, експерт центру Democracy House, вважає, що це рішення вигідне насамперед президенту Петру Порошенку: воєнний стан все ще можна буде використовувати для перенесення термінів президентських виборів і навіть для скасування виборів в окремих регіонах.

Своєю думкою про те, що чекає на Україну в її новому статусі, Анатолій Октисюк поділився в інтерв’ю журналісту НАРОДНОЇ ПРАВДИ.

Читайте також: Воєнний стан в Україні введено: що це означає

– Як експерт я не бачу підстав, чому саме зараз Україні потрібно вводити воєнний стан. Так, на наші кораблі напали, це військова агресія, але раніше причин було набагато більше. Як пояснити суспільству, чому саме після захоплення двох катерів і буксира слід оголошувати воєнний стан, а не в 2014-2015 роках, коли йшли реальні битви?

Думаю, вся справа у президентських перегонах, що почалися.

Більшість кандидатів вже стартували, вклали ресурси та розгорнули штаби, а в президента ще й кіт не валявся. Його завдання – максимально відтягнути початок виборчої кампанії, виграти стратегічно час для розгортання свого штабу та виборчої сітки. Найкращий варіант – все далі зсувати дату виборів: дочекатися ефекту від «соціалки» та перерахунку пенсій для незахищених громадян, а також субвенцій для громади; дочекатися, поки пройде хвиля обурення «євробляхарів» і населення очухається від цін на газ. За весну і літо максимально розкачати свій рейтинг. А оскільки там вже не за горами наступні вибори, провести президентську і парламентську кампанії синхронно – восени 2019 року. І зайти на другий термін з більшістю мажоритарників.

І ось, як ми бачимо, в парламенті цю мету розуміють, їм важко погодитися на пропозиції Порошенка.

– Тоді для Тимошенко, Ляшка голосувати за це – божевілля, президент повинен про це знати. Значить, він знайшов способи вмовити незгодних. Вони злякалися громадського осуду?

– Так. Сьогодні в Україні ти або «кремлівський агент», або «патріот». Проти воєнного стану – автоматично перетворюєшся на агента Кремля. І ця ситуація – великий ризик для українських політиків, недарма кажуть: «Немає нічого більш постійного, ніж тимчасове!»

– Загадка: «Легко ввести – та важко вивести? Воєнний стан!»

– Абсолютно точно. Коли прийде термін скасувати воєнний стан, Порошенку потрібно видати окремий указ. А він його, наприклад, не випустить. Я б на місці лідерів фракцій або парламентських сил не голосував за таке рішення. Це дуже небезпечний і тонкий лід. Президент запропонував початок дуже добре продуманої багатоходової комбінації.

– Виходячи з цієї логіки: шістдесят днів воєнного часу або тридцять – особливої ролі не грає. Чи введення воєнного стану лише в десяти областях.

– Абсолютно немає різниці. Адже багато кандидатів вже стартували. І нескладно знайти привід призупинити кампанію, заборонити агітацію, заборонити публічні заходи, прикрутити нелояльні ЗМІ. Може трапитися всяке: техногенна катастрофа, вибухи складів – усе це відволіче від виборів. А можлива й ескалація конфлікту: ми не знаємо, яку відповідь дадуть росіяни. Після концентрації військових сил в Приазов’ї, можливо, почнуться інциденти, зіткнення. Автоматично це відобразиться на Донбаській дузі нестабільності, можуть поновитися бої за Дебальцеве, адже, згідно з Мінськими угодами, Дебальцеве – українська територія. Може початися наступ на Тельманове, щоб вийти на російський кордон, відсікти від Азовського моря сепаратистський анклав. Маса варіантів, які зроблять воєнний час звичним.

Ще: ближче до виборів скасувати воєнний стан в одних областях, але в деяких регіонах – зберегти.

– Щоб не проводити там вибори взагалі?

– Так. Якщо взяти Херсон і Миколаїв – там сильні позиції в Тимошенко. В Одеській області – у Опозиційного блоку. Запорізька та Донецька області – це Ахметов, а значить, Ляшко. Це все – небезпечна гра. Ще раз кажу: з воєнним станом жарти погані. Всі стануть заручниками Порошенка, а він такий політик: зміняться обставини, і ти його вже не змусиш указ скасувати.

І ще один момент: це сильний удар по основних кандидатах, вони занурюються в невизначеність. Насамперед, по Юлії Тимошенко, потім вже не так складно обробити Зеленського, Бойка чи Вакарчука. Всі розраховували на нормальний термін, вже добряче витратилися, це сильно збиває темп кампанії, адже грошей немає ні в кого, вони є тільки в Порошенка та його команди можновладців. Якщо Порошенко на якийсь час відсуває кампанію, цього удару не потягнуть ні Тимошенко, ні інші.

Читайте також: Закриті наради щодо «ДНР-ЛНР» проходять у трьох містах, в Путіна є план – Георгій Тука

Розмовляв Ярослав Гребенюк

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Comments are closed.