28.05.2022

Багряні ріки, або діло на 12 років: київську групу «Кратія» звинувачують у підробленні сертифікатів на небезпечні медвироби

Національна поліція (НПУ) та СБУ проводять обшуки у близько десяти фірмах у рамках розслідування щодо постачання в Україну неякісних та небезпечних медичних виробів за бюджетні кошти. У центрі скандалу опинились дві ключові фірми: «Кратія» та її сателіт – орган з оцінки відповідності «Уні-Серт» (отримав ці повноваження по закону, що вже втратив силу).

Як з’ясувалось, дані фірми ймовірно афільовані між собою, що вказує на порушення українського законодавства та європейські стандарти. Якщо слідчих ніхто не мотивує і вони доведуть вину, то можливе покарання бенефіціарів цих компаній – Максима Багрєєва та Миколи Романьок – стане революційним для розвитку ринку. Є надія, що це нарешті розбурхає корупційне болото, в яке чиновники загнали дану галузь, спотворивши ідею гармонізації українських стандартів з сучасним європейським законодавством.

Чи можливе показове пороття «революціонерів» на цьому ринку та за що? Далі у журналістському розслідуванні.

12 років за підробку

Згідно матеріалів судових ухвал, низка фірм, що прямо або опосередковано належать таким собі Максиму Багрєєву та Миколі Романьок, фігурують у кримінальному провадженні №12017000000001548. Провадження було відкрите «за фактом заволодіння бюджетними коштам, виділеними закладам охорони здоров’я на закупівлю медичних виробів шляхом підроблення сертифікатів відповідності на вказані медичні вироби та реалізації за бюджетні кошти неякісних та не забезпечених гарантійним і сервісним обслуговуванням медичних виробів». Тобто продукція, що повинна бути абсолютно безпечною для здоров’я громадян, фактично не пройшла процедуру сертифікації по європейським стандартам.Провадження відкрите за ч.5 ст. 191 Кримінального кодексу: привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем. А отже комбінаторам світить до 12 років позбавлення волі.

У березні-квітні 2019 р. за клопотанням слідчого НПУ Печерський районний суд міста Києва прийняв ухвали про дозвіл на доступ до фінансово-господарських документів біля десятка компаній.

В усіх ухвалах суду згадуються одній ті ж юридичні особи, створені у формі ТОВ: «Український науковий інститут сертифікації» («Уні-Серт»), «Кратія ЛТД», «Кратія Медтехніка», «Хеалскеа Регулейторі Сервісез», «Архімед Сервіс», «Бюро Кратія», «Хеалскеа», «Лендмарк Лігал», «Професійні Регуляторні Послуги». В ухвалі вказані ще біля двадцяти ФОП (щоправда їх повні дані у публічний доступ суд не викладає). До речі, раніше фірма «Кратія» вже була у центрі журналістського розслідування «24 каналу» щодо шахрайства на ринку ліків.

Навіщо сертифікат

Ще з 2013 р. Україна взяла курс на зміну правил технічного доступу медичних виробів на споживчий ринок за європейським зразком. Тоді були прийняті постанови уряду про поступовий перехід на процедури оцінки відповідності медвиробів вимогам технічних регламентів. Визначено, що з літа 2017 р. постачати медпродукцію можна буде тільки після того, як певні компанії проведуть оцінку відповідності її техрегламентам, та видадуть сертифікат відповідності.

У 2014 р. Мінекономрозвитку гамузом видало дозволи (призначення) на ведення даної діяльності низці приватних та державних фірм. Фактично по волюнтаристськи, адже правил гри за європейськими стандартами ще розроблено не було. Тоді ж, у такий самий спосіб, дозвіл бути органом з оцінки відповідності (ООВ) отримав і «Уні-Серт».

Багато хто з подібних фірм роками вже випасалися біля держорганів, надаючи так звані консалтингові послуги. Фактично це були посередницькі «послуги», які дозволяли постачальникам медвиробів (виробникам, імпортерам) отримувати за вже відміненою процедурою від Держлікслужби свідоцтва про реєстрацію медвиробів. «Кратія», до речі, теж була одна з тих організацій, що промишляли консалтингом біля держорганів. Але у 2014 р. не отримувала статус сертифікаційного органу. Мабуть тому, що не мала можливості виконати навіть мінімальні вимоги щодо його діяльності.

Але от халепа. Народні депутати вирішили гармонізувати законодавство з директивами ЄС та правилами СОТ. На початку 2015 р. був прийнятий новий закон «Про технічні регламенти та оцінку відповідності». На той момент ООВ у різних галузях призначались без жодних обмежень сфери їх призначення. Не було чітких маркерів того, які вимоги повинні виконувати ці органи для державної акредитації. А треба розуміти, що видача такими ОВВ сертифікату відповідності техрегламентам – це повна легалізація продукції на ринку при виключній відповідальності цього органу. Держоргани проводять тільки ринковий нагляд за виробами, що вже реалізуються.

Щоб зупинити вакханалію новим законодавством були введені високі вимоги до діяльності сертифікаційних органів. Одними з ключових вимог стали так звані принципи безпристрасності: заборона проводити сертифікацію пов’язаними особами через консалтингові послуги (для запобігання корупції «Уні-Серт» не має права співпрацювати з «Кратія» у цій сфері, якщо вони пов’язані між собою).

З 2016 р. Мінекономрозвитку почало призначати органи за новими вимогами. А що з тими, хто був призначений ще 2014 року? Їм виявляється була дана можливість (перехідний період) пройти нову акредитацію до 2019 р.

Халявними канікулами схоже вирішили скористатись і наші герої. Фігурант кримінальної справи «Уні-Серт» до цих пір має старе призначення по неіснуючому законодавству. Й без оглядки стриже врожай з ринку. Такий собі і жнець, і швець, і на дуду грець. Але халява рано чи пізно закінчується, у гру вступає фортуна у вигляді допитливих слідчих. Схоже, що щасливий «вовчий білет» у лотерею витягнули й герої публікації.

Спрут ім. Багрєєва-Романьок

У згаданих судових матеріалах на рахунок взаємної ролі у оборудці «Уні-Серт» та консалтингової компанії «Кратія» скупа інформація. Відомо, що «у ході досудового розслідування встановлено, що службовими особами уповноважених органів сертифікації (очевидно, «Уні-Серт») під час проведення робіт із оцінки відповідності медвиробів, обладнання та виробничих ділянок, що імпортується… здійснюється порушення вимог Техрегламентів…, затверджених Постановами Кабінету Міністрів України №№ 753, 754, 755 від 02.10.2013 року, а також реалізацію за бюджетні кошти медичних виробів, не підтверджених за показниками безпечності та ефективності та без гарантійного обслуговування».

Також під час розслідування встановлено, що «Кратія ЛТД» було «контрагентом з органом сертифікації медичних виробів та здійснює сертифікацію і видає сертифікати відповідності на медичні вироби з можливими порушеннями вимог Технічних регламентів…».

У зв’язку з цим формулюванням й проводиться обшук у названому вище переліку компаній. Як ми дослідили, ці фірми пов’язані між собою спільними власниками. Згідно аналізу відкритих даних державного реєстру, бенефіціарами схеми виступають Максим Багрєєв та Микола Романьок. За деякою інформацією, ці партнери з минулого року перебувають у сварці та ймовірно судяться за контроль над «Уні-Серт».

Ми не будемо перелічувати всі зв’язки між фірмами, що працюють під вивіскою «Кратія». Відслідкувати їх дуже легко через відкриті державні реєстри. Наведемо лише ключову інформацію. Керівництво та власники у цих фірмах ритмічно тасувались один з одним немов у свінгу. Основні види діяльності фірм – це послуги: консультування, перекладу, інформаційні тощо. Частина з них зареєстрована за одним адресом: Київ, вул. Багговутівська, 17-21 (6 пов.).

Зараз формально бенефіціаром більшості даних фірм виступає Галина Багрєєва через ТОВ «Професійні Регуляторні Послуги» (теж фігурант слідства). За даними журналістів «24 каналу», вона імовірно мати Максима Багрєєва. Сам Максим був чи є керівником/власником у низці перелічених фірм. В самій «Кратія ЛТД» він формально не значиться директором чи керівником. Бенефіціар фірми – знову Галина Багрєєва. Більше того, на сайті «Кратії» (cratia.ua) згадується, що це є бізнесом ТОВ «Кратія» (без слів «ЛТД»). При цьому на сторінці в FB Максим Багрєєв називає себе – керуючим партнером Cratia.

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *