16.05.2021

Рада не змогла прийняти жодного законопроекту щодо зміни виборчої системи

Рада не змогла прийняти жодного законопроекту щодо зміни виборчої системи

Жоден з запропонованих народними депутатами законопроект, який передбачає кардинальні зміни існуючої виборчої системи, не набрав достатньої кількості голосів для прийняття їх в першому читанні.

Серед трьох запропонованих законопроектів, які передбачають скасування мажоритарки і перехід на пропорційну систему,  а саме №1068 (Юрій Мірошниченко) №1068-1 (Юлія Тимошенко та інші),  №1068-2 (Василь Чумак та інші) — останній визначили як пріоритетний і спробували відправити на доопрацювання, але на нього не вистачило голосів.

Після чого спікер Андрій Парубій заявив, що депутати перейдуть до розгляду проектів Виборчого кодексу на наступному пленарному засіданні, і закрив роботу.

Законопроект №1068-2, зокрема передбачає, що вибори депутатів здійснюються за пропорційною системою з відкритими списками. У розподілі мандатів беруть участь списки кандидатів, які набрали не менше 3% голосів виборців у загальнодержавному виборчому окрузі.

Партія висуває кандидатів з числа осіб у вигляді єдиного списку в загальнодержавному окрузі, з якого формуються регіональні списки в кожному з виборчих округів. Він повинен включати не менше п’яти осіб. У бюлетені виборець повинен вказати порядковий номер партії, яку він підтримує, і може (але не зобов’язаний) вказати порядковий номер кандидата з регіонального списку, якого він хоче бачити в парламенті.

Тобто партія отримує кількість мандатів, яке відповідає результату на загальнодержавному окрузі, але хто саме їх отримає — заздалегідь не визначено. Очікується, що таким чином місця в парламенті отримають найбільш рейтингові кандидати.

Виборчих округів буде 27 — два в Києві, два у Дніпропетровській області та по одному на інші області. Крим і Севастополь включені в Південний округ разом з Херсонською областю.

Нагадаємо, що зараз в Україні діє змішана пропорційні-мажоритарна система: 225 депутатів обираються в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками від політичних партій, які набрали 5% або більше голосів; ще 225 депутатів обираються за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних округах. Наразі в зв’язку зі збройною агресією Росії Автономна Республіка Крим, Севастополь і окремі райони Донецької і Луганської областей не представлені мажоритарниками в парламенті.

«Аргумент»

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *