28.05.2022

Відродити козацьку романтику: унікальні музичні інструменти власноруч створює кобзар із Харкова

Ліри, торбани, кобзи, бандури, сопілки та скрипки – ледь не все, на чому грали українські музики за прадідів у звичайній харківський квартирі створює Назар Божинський. Він різьбить інструменти з цілої деревини, а потім грає на них серед міста, щоб відродити середньовічну козацьку романтику в сучасному світі.

Почути голос бандури чи кобзи наживо і просто неба можна у Харкові. І саме завдяки Назарові Божинському. 

Читайте також: Оживити дотиком руки: у Львові відкрили виставку музичних інструментів 18 століття

Він грає біля церков, у парках або там, де прийде натхнення. «Я стараюся завжди носити або бандуру, або ліру з собою, бо не знаю, коли доведеться грати», – пояснив Назар. 

Божинський
Назар Божинський завжди готовий зіграти, щойно прийде натхнення

Майстерню же чоловік розгорнув просто посеред квартири і без спеціальних верстатів. Навіть кобзарські інструменти Назар робить вручну, на підлозі.

Музичні інструменти Назар виготовляє просто у себе вдома

Любов до народної музики Божинський перейняв від діда. У дитинстві він мріяв отримати в подарунок не іграшки чи книжки, а саме бандури. Кожен інструмент для майстра – жива істота. Бо у кожного – власна і неповторна історія.

Божинський
Кожен інструмент унікальний – як жива істота

Що таке кобза і кобзарство? Термін «кобзарство» або «кобзарське мистецтво» вперше ввів Гнат Хоткевич. Під ним розуміють мандрівних співців, які грають на кобзах, бандурах, лірах і торбанах. Колись мистецтво кобзарів було найбільш поширене саме на Харківщині і Полтавщині. Тут же кобзарство і ледь не вбили – на початку 30-х років радянська влада зібрала народних музикантів на «з’їзді», щоб потім усіх їх розстріляти. Після цього відроджувати гру нащадкам довелося за записами фольклористів і спогадами дивом уцілілих музик.

Щоб мистецтво кобзарське розвивалося, Назар особисто навчає усіх охочих. Разом із кількома музикантами береже автентичне мистецтво силами кобзарського цеху. І мріє повернути кобзу людям з вадами зору. Адже колись саме вони створювали цю музику і тому по-особливому відчувають цей інструмент.

Божинський
Саме у Харкові ноти для гри на кобзі надруковані шрифтом Брайля

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *